Jak začít s Hoopingem?

Líbí se Ti hooping a chceš začít? 

jak-zacit-s-hoopingem

Jak začít s Hoopingem?

Líbí se Ti hooping a chceš začít? Níže najdeš pár informací, které se Ti na úvod můžou hodit:

Vhodná obruč
Na začátek je nejlepší volbou tzv. Fitness obruč o hmotnosti kolem 500g a průměrem 95-100 cm podle vaší velikosti. Pro Hula Hoop Dance doporučuji zvolit taneční typ obruče nebo Polypro.

Místo na cvičení
Nejlepší je cvičit venku na trávě (v parku, na zahradě,..). Pokud budeš cvičit na tvrdém venkovním povrchu, počítej s tím, že si obruč můžeš více poškrábat.

Ke cvičení na doma stačí prostor zhruba 2 metry kolem sebe.

Princip posloupnosti
Stejně jako když stavíš dům, stavíš ho od základů, nikoliv od střechy. Podobný princip platí i v hoopingu. Nejprve je třeba osvojit si základní cviky, na kterých budeš stavět a pokračovat v pokročilejším cvičení (př. kroužení na pase > na hrudi).

Svalová a fyzická adaptace
Na zvládnutí některých cviků a triků budeš možná potřebovat více času a fyzickou přípravu – posílení svalů a otevření těla. To je přirozené, protože tělo nemusí být na takovou formu pohybu zvyklé a je třeba mu pomoci se adaptovat.

Proces výuky
Některé cviky a triky Ti půjdou snadno, u jiných se můžeš pořádně zapotit než dojdeš k vytouženému cíli. Když na Tebe dolehne pocit frustrace a bezmoci („jsem úplně neschopná“, „tohle nezvládnu“, atd.), a budete to chtít vzdát, je dobré se na chvíli zastavit, možná dokonce na čas úplně přestat tento cvik/trik trénovat, a místo toho si procvičit, co již zvládáš, zvednout si náladu a sebevědomí, a vrátit se k tréninku pokročilejších cviků později.

Denní praxe
Nejlepší cesta, jak se zlepšovat v hoopingu, je pravidelné cvičení každý den (i 5 minut se počítá!).

Pohmožděniny
Pohmožděniny patří k hoopingu zejména v začátcích nebo po delší pauze, když tělo není zvyklé na tlak kolem pasu (v oblasti výstupku kyčelní kosti) nebo na rukou, a tak se mohou objevit modřiny. Ty se po prvním zahojení většinou přestanou tvořit.

Technika
Ačkoliv je hooping velmi volná aktivita, je třeba se i zde naučit základní techniku, jak cvičit s obručí. U triků je technika přímo nezbytná.

Tanec s obručí
Tančit může opravdu každý. Stačí se uvolnit do rytmu kroužení a dělat, co vás zrovna napadne. Obruč je v tomhle skvělý taneční partner, který vám dovolí jen tolik, aby to bylo v souladu s rytmem (jinak spadne na zem).

Péče o obruč
Chceš, aby Ti obruč dlouho vydržela? Přečti si, jak na to, v tomto článku.